Çalışma Saatleri

Bakırköy mağazamız haftanın 7 günü açıktır. 0(212) 571 7135 numaralı telefondan destek alabilirsiniz

Devamını oku...

Satış Destek

Mağazamızda satışını yaptığımız tüm ürünler ile ilgili stok, marka, model ve aklınıza takılan her türlü soru için bizi aramanız yeterli.

+90 (530) 655 7135

 

Kampanyalı Gitar Dersleri

Gitarpark online müzik aletleri ve aksesuarları satış mağazamızdan ya da, İstanbu/Bakırköy de müzik aletleri satışı ve stüdyo hizmetleri

Devamını oku..

Bu makale herhangi bir yaş, boy ve yetenekteki yeni başlayan bir yetişkin ya da çocuk için doğru ebatlarda gitar seçmenize yardımcı olacaktır. Yeni başlayanlar için doğru stil ve boy gitar seçmenin ne kadar önemli olduğu konusu genelde önemsenmemektedir. Yanlış bir gitar ile gitar derslerine başlamak, yavaş ilerlemeye ve hatta hayal kırıklığı ile sonuçlanacak zayıf bir tekniğin gelişmesine sebep olur. Doğru seçim yapıldığında gitar çalmanın ne kadar kolay olduğu farkedilecektir.

Bir çocuk gitarı satın alırken sizlere yardımcı olması açısından ortalama standartlar dikkate alınarak yaş/boy dağılımına göre aşağıdaki tabloda gruplandırılmıştır. Gitar seçimi yaparken çocuğunuzu yakından gören bir eğitmenden yardım almanız daha sağlıklı olabilir.

Çocuğun Yaşı Çocuk Boyu Gitar Ölçüsü
4-6 Yaş 83-107cm arası çocuklar 1/4-Boy Çocuk Gitarı (Çeyrek)
5-8 Yaş 98-114cm arası çocuklar 1/2-Boy Çocuk Gitarı (Yarım)
7-9 Yaş 110-130 arası çocuklar 3/4-Boy (Üç Çeyrek)
10-Üzeri 127cm-Üzeri arası çocuklar 4/4-Boy Yetişkin Gitarı (Tam)

 

Gitar Türü Seçimi

Gitar eğitmenleri yeni başlayanlar için özellikle de çocuklara klasik naylon telli gitar önerir. Klasik gitar uygun teknik ve güçlü bir müzik teorisi temeli oluşması için ideal bir seçimdir. Daha teferruatlı teorik bir temele sahip olduğu kadar; klavyesi geniştir, perdelere tam basmak daha kolaydır. En önemlisi, naylon telli gitarlar; özellikle bir akustik gitar veya elektrik gitarın çelik telleri gibi yeni başlayanların parmaklarında fazla deformasyona yol açmaz ve daha yumuşak bir tuşeye sahiptir. Hayatını gitara adamayı göze almış ve gitar çalmayı profesyonel bir hedef olarak belirleyenlere şiddetle klasik gitarla başlamaları tavsiye edilmelidir. Ancak bazı durumlarda, örneğin; tezahürattan yıkılan bir stadyumda, ya da büyük bir kitlenin önünde omzunda kırmızı bir elektro gitar ve köklenmiş distortion sesleri ile bir rock yıldızı olma hayali taşıyorsa, ona kahverengi bir klasik gitar almak ya da önermek tüm motivasyonu yerle bir edebilirde.

Fiyat

Diğerlerine göre klasik gitarlar daha ucuz gibi görünse de yeni başlayanlar için satılan bir elektro, akustik yada klasik gitar maliyetleri genellikle aynıdır. Gitar fiyatları kalite ve işçilik değerlerine göre büyük ölçüde değişmektedir ama genel olarak, klasik gitarın fazla, ya da benzer kalitede akustiğin daha az maliyetli olduğu söylenemez. Eğer elektro gitar satın alacaksanız ek maliyet olarak bir amplifikatör, kablo ve askı kayışı gerekecektir. Küçük bir çalışma amfisi de yaklaşık 80$ ve üzeridir.

  

 

Go to top