Çalışma Saatleri

Bakırköy mağazamız haftanın 7 günü açıktır. 0(212) 571 7135 numaralı telefondan destek alabilirsiniz

Devamını oku...

Satış Destek

Mağazamızda satışını yaptığımız tüm ürünler ile ilgili stok, marka, model ve aklınıza takılan her türlü soru için bizi aramanız yeterli.

+90 (530) 655 7135

 

Kampanyalı Gitar Dersleri

Gitarpark online müzik aletleri ve aksesuarları satış mağazamızdan ya da, İstanbu/Bakırköy de müzik aletleri satışı ve stüdyo hizmetleri

Devamını oku..

Nasıl Bir Baget Seçmeli, Baget Tipleri

Davul çalarken kullanabileceğiniz farklı ağırlıklarda, kalınlıkta ve farklı malzemeden muhtelif markaların bir çok baget türü vardır. Eğer davul çalmaya yeni başlıyorsanız, kendiniz için en uygun bageti bulmak için öncelikle ağaç olanlarını deneyin. 3 Çeşit ağaç baget vardır; 

  1. Maple (Akçaağaç). Bu tip bagetler ağacın özelliğinden kaynaklı olarak ağırlığı en hafif olan bagetlerdir. Bu bagetler titreşimi elinizde en az hissetmenizi sağlayan yoğunluğa sahiptirler.
  2. Hickory (Bir tür Ceviz Ağacı). Bu tip bagetler hem esnek hem de en iyi enerji emilimi sağlayan ve bu özellikleri ile en çok bilinen bagetlerdir. 
  3. Oak (Meşe). Oak yoğunluğu yüksek bir ağaçtır. Bu özelliği sayesinde bu ağaçtan üretilen bagetler daha dayanıklıdır ancak düşük enerji emilimi nedeniyle de titreşimi elinizde çok daha fazla hissettirir.  

Baget tipinin seçilmesi

Ağaç mı naylon uçlu mu baget kullanılacağı konusunda karar vermek için ne tip bir performans yapacağınıza göre hareket etmelisiniz. Eğer canlı bir davul performansı sergileyeceksiniz ağaç bagetlerden daha iyi verim alabilirsiniz. Ancak nadiren ve kullanıcıya bağlı olarak ağaç bagetlerle davul derisine zarar verebileceğinizi hatırınızda tutmanızda fayda var. Stüdyo performanlarında zillerden daha parlak sesler almak isterseniz kullanacağınız baget tipi mutlaka naylon uçlu olmalıdır. Eğer elektronik davul seti ile çalışacaksanız o zaman da naylon uçlu bagetler daha uygun olacaktır. 

 

Uygun ölçünün belirlenmesi

Ağacına ve ne tip bir baget kullanacağınıza karar verdikten sonra kendiniz için en uygun ölçüdeki bageti seçmelisiniz. Bu arada her üreticinin kendi markası için farklı tipte kodlamalar kullandığını ancak hepsinin ortak genel bir şablonda olduğunu da belirtmekte fayda var. Baget ölçüleri 3 ana kategoriye ayrılır;

 

7a. Bunlar ince ve hafif bagetlerdir. 7a bagetler davulunuzdan daha yumuşak bir sound almanızı sağlarlar. Jazz ve türevi müzik formları için daha uygundur.

Kalınlık:0.540" (1.37mm) 

 

5a. En yaygın olarak bilinen bagetlerdir. 5a bagetler orta kalınlıkta olduklarından hem yüksek hem de daha yumuşak davul performansları için; özellikle rock ve türevi müzik formları için en uygun ebattaki bagetlerdir.

Kalınlık:0.565" (1.43mm)   

 

5b/2b. Bu ölçüdeki bagetler ortalamadan daha kalın olan bagetlerdir. Bu tip bagetller daha yüksek volümlü müzik türevleri için; özellikle heavy rock müzik için çok uygun bagetlerdir.

Kalınlık:0.630" (1.60mm)  

 

 

 

Go to top