Davul Dersleri Athena, Egoisti ve Meyan grubunun eski Yedinci Ev grubunun yeni üyesi Turgay Gülaydın tarafından verilmektedir . Dersler, davul stüdyomuzda bir-e bir kişiye özel ve tam donanımlı akustik davul başında verilmektedir.

Dershanemiz de davul eğitiminin amacı; öğrenciye davulu sevdirip herkesin davul çalabileceğini göstermek ve kisa surede çalmasını sağlamaktır.
Ögretim sistemi 5 aşamadan oluşmaktadır.

Birincisi; öğrenci davula yeni basliyorsa, önce kaba bir davul altyapısı verilir. Bu altyapı verilirken set-up tanıtılır. Öğrencinin; bageti dogru bir sekilde tutması sağlanır, uzuvları ayrılır. Basit ritmler ve ataklar çalıştırılır, nota okuması öğretilir, stick control çalışmaları yapılır, metronomla çalışma yeteneği geliştirilir, bilek ve parmaklarin dogru bir sekilde kullanimini saglayacak etutler verilir ve bu sayede tuseler duzelmeye baslar. Böylece ögrenci enstrumani calabilecegini anlar ve davula duydugu  istek ve sevgi artar. Daha önce davulda biraz altyapisi olan ogrenciler için; kullandıgı dogru teknikler varsa bu teknikler oylece birakilir ve bu teknikleri daha da düzeltip geliştirecek etutler verilir. Yanlış ya da yetersiz tekniklerde, uygun etütler verilip çalıstırılarak doğru tekniklerin seviyesine çıkarilir. Bütün tekniklerde bir sorun varsa, bu sorunlar giderilir. Aksi taktirde ilerleme saglanamaz. Böylelikle yeni başlayan veya biraz altyapisi olan ögrenciler bir sonraki seviyeye geçmek için yeterli altyapiyi kazanirlar.

İkinci aşamada; öğrenciye teknikle beraber çeşitli müzik tarzlarinin yürüyüşleri verilemeye başlanır. Bunlar Latin , Funk , Jazz gibi temel yürüyüşlerdir. Bu dersler dokuz ana baslikta toplanir;

- Teknik
- Solo Mantigi
- Stick Control
- Latin
- Jazz
- Funk
- Shuffle
- Ska-Punk
- Alternatif Rock , Metal...

Öğrenci artik önünde bir okyanus oldugunu gorur ve çalisacak çok şeyi olduğunun farkına varır. Hayata, müziğe bakiş açısı genişler ve kendine ait bir tarzı olusmaya başlar. Burda öğrencinin taklit değilde kendine has bir tarz olusturmasi hayati önem taşır, çünkü her insan parmak izi gibi benzersizdir. Bu özelligini davula yansitip gerçekten kendini ifade edebilen davulcu herkes için başarılıdır. Başarının sırrı da çalışmakta, ogrencinin yeteneginde ve ogretenin vizyonunda saklidir. Ogrenci, bu iki asamanin sonunda artik temel tarzlarin yürüyüşlerini öğrenmiş, yavaş yavaş kendi tarzınıbulma aşamasına gelmiştir.

Üçüncü aşamada; kayit teknikleri devreye girer. Studyo muzisyenliği farklidir ve tecrube, konsantrasyon, dengeli tuşe ve sürtünmesiz yürüyüş  gerektiren zor bir iştir. Bu aşamada düşük metronomda solo ve ritm etütleri çalıştırılır. Bütün bu çalışmalarla dengeli, temiz ve tam metronomda bir tuşe sağlanır. Böylece kayıtta ve konserde dengesiz tuşeler duyulmaz.

Dördüncü aşamada; kompozisyon nasıl yazılır, grup muziği nasıl yapılır, şan, köpru, nakarat ve melodide hangi mantikta ataklar ve ritmler kullanilir, parçanin tansiyonu nasil tutulur, konser, bar ve kayitta neler gereklidir gibi dersler verilir. Boylece ögrenci profesyonel olmaya hazir hale getirilir.
Beşinci asamada ogrencinin artik ne gibi muzik tarzlarina egilimi oldugu belli olmustur. Ogrenci ya tarzina uygun bir gruba dahil olur, ya kendi grubunu kurar ya da istedigi muzisyene eslik eder. Yani artik bir davulcudur.

Go to top